הכנה ללידה

במהלך שנותיי כמטפלת השתמשתי פעמים רבות בכלים שיש לרפואה הסינית להציע כ"רפואת חירום" במצב שאשה זקוקה ל"זירוז" לידה טבעי. רוב הנשים היו פונות אלי בשבוע מתקדם מאוד או רגע לפני זירוז בבית החולים מחשש להתערבות רפואית. שמתי לב שחלק מן הנשים היו מפתחות צירים אפקטיביים באופן כמעט מידי וילדו תוך כמה שעות, וחלקן לא הבחינו בשינוי כלל. ככל שטיפלתי כך למדתי וחקרתי את הנושא לעומקה מתוך רצון לתת מענה אפקטיבי לנשים יולדות. לשם כך יש להתבונן במה שקורה בגוף האשה בתהליך הלידה.

באופן טבעי הבשלת הרחם וצוואר הרחם היא תהליך פנימי ועמוק שבדרך כלל אורך כמה שבועות. בספרים ובקורסים להכנה ללידה מספרים בעיקר על השלב האקטיבי יותר של הלידה – 'פתיחת צוואר הרחם', ופחות מתייחסים לתהליכים הקודמים לכך. עוד לפני שצוואר הרחם נפתח, הוא צריך להתכונן למאורע, ולשם כך הגוף שולח אליו תגבור של תאי דם אדומים ולבנים כדי לרכך אותו ולאפשר לו לנוע ולהיפתח. במקרה ששריר הרחם לא קיבל את ההזנה הזו לקראת הלידה, גם אם נבצע זירוז טבעי או ע"י פיטוצין, צוואר הרחם לא יצליח להיפתח, או שייקח לו הרבה מאוד זמן להיפתח. זה כמו ללחוץ על הגז כשהרכב בניוטרל, זה לא יקדם אותנו לשום מקום.

אז איך אפשר להגיע מוכנה ללידה?

ברגע שאנו מבינים שתהליך ההבשלה לוקח זמן, ניתן להסיק כי הכנת הגוף ללידה באופן אידאלי צריכה להתחיל עוד לפני התאריך המשוער. מחקרים שנערכו באנגליה ובסין המראים כי השימוש בדיקור החל משבוע 38 במשך כל יומיים, משפר את הסיכוי של נשים ללדת באופן טבעי קרוב יותר לתאריך המשוער, ומקצר את השלב הלטנטי של הלידה.

ע"י דיקור ושימוש בצמחי מרפא אנו יכולים לשפר את מוכנות הגוף לקראת הלידה. הכנת הגוף ללידה משמעה הזרמת דם אל הרחם, ריכוך צוואר הרחם, וכמובן הכנה נפשית והרגעה לקראת הלידה.

הרבה מטופלות שואלות אותי – למה לזרז? הרי הגוף יודע מתי הוא מוכן ללידה!

הכלל הזה הוא נכון, אבל לכל כלל יש גם יוצא מן הכלל. פגשתי לא מעט מטופלות אשר חיכו להתחלה ספונטאנית של צירים עד לשבוע 42 אך שום דבר לא קרה. בעיקר בלידה ראשונה אנו נתקלים במצב של הריון עודף וזאת משום שתהליך ההבשלה לוקח יותר זמן כשמדובר בחוויה חדשה לגוף. בשלב הזה רמת הלחץ עולה מכל הכיוונים- המערכת הרפואית לוחצת לזרז, הסביבה כל הזמן שואלת "נו, יש חדש?" ואז אלמנט הלחץ נכנס לסיפור ותוקע את המערכת.

אז זה נכון "שהגוף יודע הכי טוב", אבל לפעמים גם כשהגוף יודע, הוא לא תמיד מצליח מכל מיני סיבות ולכן צריך לשפר את מצב הגוף כדי שהוא יוכל לעשות זאת בעצמו. אני לא חושבת לרגע שהוא לא מסוגל ואני לא רוצה לעשות את זה במקומו – אני רק נותנת לו את הדחיפה והסיוע שהוא צריך כדי שיוכל לעבוד. בטיפול הכנה ללידה אני לא עובדת ישירות על ההיפופיזה והמערך ההורמונאלי בגוף, אני גם לא מנסה להדליק איזה כפתור כדי שהמנוע יתחיל לעבוד. כמטפלת ברפואה סינית אני כל הזמן חושבת על "איזון"- מה הדיסהרמוניה של אותה אשה, מה קורה אצלה? ברגע שהגוף במצב "הרמוני" אני מאפשרת לו להיכנס למצב של לידה באופן טבעי.

בואו נדון לרגע בנקודות הדיקור אשר נחשבות ל"מזרזות" לידה

נקודות לזירוז לידה נחשבות למזרזות כיוון שלרובן יש קשר מרידיאני אל הרחם – כלומר הנקודה לא נמצאת דווקא על שריר הרחם, לרוב היא נמצאת ביד או ברגל, אך יש לה ערוץ פנימי שמגיע אל אזור הרחם, ולכן יכולה להשפיע עליו. בנוסף נקודות אלו אשר נחשבות למניעות – כלומר יש להן יכולת להזרים דם ואנרגיה אל הרחם. במילים אחרות, נקודות אלו מספקות לשריר הרחם את ההזנה שהוא צריך כדי להתחיל בתהליך הלידה. אי לכך ההגדרה של נקודות אלו כ"מזרזות לידה" אינה מדויקת ואף מטעה. אין כאן פעולה חיצונית אגרסיבית שנעשית כדי לזרז תהליכים, אלא ניסיון לספק לגוף את מה שהוא צריך כדי לעשות זאת לבד.

במהלך טיפול להשראת לידה חשוב מאוד שהמטפל יאבחן קודם כל את הדיסהרמוניה של האשה הספציפית, ויבחר נקודות בהתאם. בלא מעט מקרים אני עובדת דווקא על האספקט הנפשי, למשל כשמטופלת מפחדת מהלידה, מהרעיון של אמהות, או קושי לאבד שליטה, או חווה לחץ מהסביבה לגבי מועד הלידה. המטפל צריך תמיד להסתכל על המכלול, ועל אותה אשה כאשה, ולא להיות מונע רק מרצון לזרז.

אז מתי כדאי להתחיל להכין את הגוף ללידה?

את הטיפול מומלץ להתחיל כבר משבוע 38, מה שמאפשר לנו להכין את הגוף ללידה באופן הדרגתי. את הטיפול מבצעים פעמיים בשבוע עד למועד הלידה.

צמחי מרפא כהכנה ללידה

נוסף על דיקור, צמחי מרפא הינם דרך נפלאה להכין עצמך ללידה. צמחים להכנה ללידה צריכים לתמוך בתהליך הטבעי הנ”ל בכדי לשפר את יכולת הכיווץ של הרחם מה שתורם משמעותית ללידה הרמונית יותר.

פורמולת הכנה ללידה Mama Prep מבוססת על עלי פטל וסרפד. שני הצמחים הללו ידועים שנים כצמחים אשר תומכים ברחם ובמערכת הגניקולוגית.

אשמח לענות על כל שאלה בעניין, את מוזמנת להתקשר- 0545421760