תסמונת קדם וסתית PMS

PMS - Premenstrual Syndrome

תסמונת קדם וסתית היא אוסף של תסמינים גופניים, פסיכולוגיים ונפשיים סביב וסת האשה. נמצא שבין 80 ל-95% מהנשים סובלות מסימפטומים קדם-וסתיים כלשהם, כאשר אצל 14% מופיעים סימפטומים המוגדרים כ-“חמורים במידה מספקת כדי להשפיע על היבטים שונים בחייהן”. תסמינים אלו בד”כ ניתנים לחיזוי מראש ובאים לידי ביטוי לרוב בשבועיים שלפני קבלת הוסת. תסמינים אלו יכולים להעלם אחרי התחלת הדימום, אך יש מקרים בהם הם נשארים הן במהלך הדימום וגם בסופה.

מה גורם לסימפטומים של התסמונת?

הסיבות לסימפטומים בעיקרן תלויות בשינויים ההורמונאליים החלים בתקופה שלפני הווסת. עוד שינויים הורמונאליים שיכולים לגרום לסימפטומים של PMS הם רמות גבוהות של פרולקטין, רמות גבוהות של אלדוסטרון ולעתים תת פעילות של בלוטת התריס.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

מהם הסימפטומים של PMS?

הסימפטומים של PMS יכולים להופיע לפני ובזמן הוסת, ולעיטים גם בסיום קבלת הוסת. התופעות השכיחות של התסמונת הם:

התכווצויות וכאבי שרירים
מתח, חרדה, רגזנות, עצבנות, רגישות יתר או דיכאון, הפרעות שינה, אי יציבות רגשית ועוד
עייפות ותחושת כובד כללית בגוף
רגישות ונפיחות בשדיים
בלבול או ירידה בזיכרון
עליה במשקל ונפיחות בטנית
כאבי ראש, מיגרנות וסחרחורות
כאבי פרקים
תיאבון מוגבר ותשוקה לפחמימות וסוכרים
שלשול או עצירות, הפרעות עיכול
אקנה
תחושת משיכה כלפי מטה באזור הבטן התחתונה והמפשעה
התפרצויות של דלקות בנרתיק

מהי הטיפול ברפואה הסינית?

הרפואה הסינית מתבססת על התיאוריה שאנרגיית החיים, הצ’י, זורמת בתעלות מיוחדות בגוף הנקראות מרידיאנים. כאשר האנרגיה והדם אינם זורמים באופן חופשי בגוף נוצרים פתולוגיות שונות כמו כאב, נפיחות ועוד.

ברפואה הסינית אנו רואים חשיבות רבה בהתבוננות באופי הכאב והזמן שבו מופיע. על ידי אסיפת הסימפטומים והסתכלות על האדם כגוף שלם ניתן לאתר את שורש הבעיה. מטרת הטיפול ברפואה הסינית היא לאבחן מדוע האנרגיה והדם לא זורמים בצורה חופשית ולהחזיר את הגוף לאיזון. הטיפול נעשה על ידי דיקור, צמחי מרפא ותזונה נכונה.