וולוודניה / וסטיבוליטיס – כאב בנרתיק

אחד התחומים שלא זוכים למספיק יחס זה הנושא כל הכאבים בפות ונרתיק. נשים רבות מתביישות לדבר על הסבל שלהן, ובכל זאת כ 15% מכלל הנשים באוכלוסייה סובלות מכאב בנרתיק. לעיטים מגיעות אלי נשים עם תלונה של כאב כרוני בנרתיק המספרות כי ביקרו אצל רופאים רבים, ובכל פעם אובחנה בעיה אחרת כמו פטריה או דלקת , ולעיטים אמרו להן “זה הכל בראש שלך, תלמדי לשחרר”. כולנו יודעים שכשאומרים לנו לשחרר, התוצאה היא לרוב הפוכה ואף מתסכלת יותר. וולוודניה ווסטיבוליטיס חשובים מאוד לטיפול, הם פוגעים באיכות החיים, בנשיות ובחיי הזוגיות.

מה זה וולוודניה?

וולוודניה הינו מצב כרוני של כאב או תחושת אי נעימות באזור הנרתיק אשר עלולה להופיע באופן ספונטאני או במגע עם האזור. התחושה יכולה להיות מתוארת ככאב, צריבה, שריפה, דקירה, גירוי מכאיב, נימול או גרד.

מיקום הכאב בנרתיק, אופי הכאב ומשך הכאב הינם משתנים מאשה לאשה. ישנם נשים שיסבלו מכאב ללא כל גירוי ואחרות ידווחו על כאב בזמן מגע או לחץ על האזור. יש נשים שידווחו על החמרת הכאב בעקבות פעילות כגון ישיבה ממושכת, רכיבה על אופניים, השתנה, קיום יחסי מין ואחרי יציאה.

ישנם שני סוגים של כאב בפות המכונה לעיטים וולוודניה:

- Provoked Vastibulodynia - (כאב בפתח הנרתיק המופק במגע)

נקרא גם “וסיבוליטיס”- זהו סוג זה של כאב המופיע בעת מגע עם פתח הנרתיק (הוסטיבול הינו פתח הנרתיק). למשל בזמן קיום יחסי מין, החדרת טמפון, בדיקה גינקולוגית, לבישת בגוד צמוד לאיזור ורכיבה על אופניים. ההערכה היא כי 3-18% מאוכלוסיית הנשים סובלות מוסטיבולודיניה ממגע בדרגת חומרה משתנה. למרות המספר הגבוה של נשים הסובלות מכאבים, נשים רבות מתביישות בדבר ואינן מדברות על הבעיה.

– Volvodynia - כאב מפושט בפות

במצב זה הנשים מתלוננות על תחושת אי נוחות, כאב, שריפה, צריבה או תחושות לא נעימות אחרות, המופיעות ללא מגע. הכאב יכול להופיע בכל הפות או באזורים מסוימים, ולהיות קבוע או התקפי. יש המייחסים בעיה זו לתפקוד לקוי של מערכת ההולכה העצבית הגורמת ל”קצר” בהולכת הגירוי העצבי מן הפות אל המוח.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

כיצד ניתן לאבחן אם אני סובלת מוולוודניה?

אם את חשה כאב באיזור הפות במשך מינימום של שלושה חודשים מומלץ לפנות לרופא נשים המומחה במחלות הפות והנרתיק בכדי לקבל אבחנה ממה את סובלת. וולוודניה הינה אבחנה שלעיטים קרובות ניתנת על דרך השלילה, כלומר לאחר ששללו כל גורם אחר לכאב כגון – זיהום, דלקת, מחלת עור, בעיה הורמונאלית וכדומה. לכן יש להשתמש בהגדרה זו רק לאחר בירור רפואי יסודי ובתנאי שלא נמצאה סיבה אחרת הגורמת לכאב.

מהו הטיפול בוולוודניה?

היות והגורם להופעת וסטיבולודיניה לא ידועה בוודאות, הטיפול מכוון להקלת התסמינים והוא עשוי להביא להקלה חלקית או מוחלטת בכאב. כיוון שלא מדובר בבעיה גינקולוגית פשוטה, מומחים רבים מעדיפים טיפול רב תחומי, המשלב  טיפול נפשי או פסיכולוגי במקביל לשימוש באמצעים תרופתיים.

הטיפולים השונים כוללים: מניעת חשיפה לחומרים מגרים, חומרי הרדמה מקומית, טיפולים הורמונליים, טיפול בתרופות נוגדות דכאון, פיזיותרפיה של רצפת האגן המשולבות בטכניקות הרפיה של הרקמות הרכות, משחות בהכנה מיוחדת המכילות תרופות המשפיעות על תאי העצב, תרופות נוגדות דלקת במתן מקומי, טיפולים פסיכותרפיים, טיפולים מתחום הרפואה המשלימה, ובמקרים חמורים ניתוח הכולל הסרה של האזור הפגוע.

כיצד הרפואה הסינית יכולה לסייע במצב של וולוודניה/ וסטיבוליטיס?

הרפואה הסינית בבסיסה תמיד מסתכלת על האדם השלם ועל הקשר בין המצב הנפשי של המטופלת למצב הפיזיולוגי. הטיפול ברפואה הסינית כוללת דיקור של נקודות המטפלות בדיסהרמוניה הכללית של המטופלת בשילוב נקודות העובדות על אזור הגניטליה בדגש על הזרמה של דם ואנרגיה לאזור בכדי למנוע כאב. הטיפול בצמחי מרפא  הינו חשוב לא פחות ומשלים את העבודה של הדיקור וכך מוביל לתוצאות יותר מהירות.

באפון כללי הטיפול במצבי וולוודניה דורש המון סבלנות, היות ונשים שונות מגיבות באופן שונה לטיפולים השונים, ולא ניתן לחזות מראש כיצד תגיב כל אישה לכל טיפול וטיפול. בחלק מן הנשים ניתן להביא להקלה ולשיפור משמעותיים עם הזמן.

מהו וגינזמוס (Vaginismus)?

וגינזמוס הינו כיווץ לא רצוני ומתמשך של שרירי רצפת האגן אשר גורמת לכאב בנסיון חדירה לנרתיק, ולפעמים החדירה אף בלתי אפשרית. לעיטים נשים חוות וגינזמוס בזמן בדיקה פנימית אצל גניקולוג, בזמן חדירת טמפון ובזמן קיום יחסי מין. אשה הסובלת מוגינזמוס אינה שולטת בכיווץ של רצפת האגן, הדבר מעט דומה למצמוץ של העין בעקבות כניסה של גוף זר. וגינזמוס יכולה להתלוות למצב של וולוודניה/ וסטיבוליטיס, ויכולה להופיע לחוד.