אלופציה – Alopecia Areata

מהי אלופציה?

אלופציה היא מחלה אוטואימונית הגורמת לאיבוד שיער פתאומי בעיקר בראש אך יכולה גם כן להשפיע על עוד אזורים בגוף כמו הגבות, הריסים, ושיער הגוף. אלופציה מופיעה באופן שווה בין המינים, היא יכולה להופיע בכל גיל אך נפוצה יותר בילדים ואצל מבוגרים צעירים. ישנם שני סוגים עיקריים של אלופציה:

מהי אלופציה?

אלופציה אראטה – הסוג הנפוץ יותר, המתבטא בהתקרחויות קטנות המופיעים בפתאומיות. במצב זה הרבה יותר קל לטפל, במקרים רבים לאחר כמה שבועות או חודשים מתחילה צמיחה מחודשת של השיער באיזור באופן ספונטאני, אך מצב זה יכול להופיע שוב במהלך החיים.

אלופציה טוטליס – מצב חמור יותר אשר גורם לאיבוד שיער בכל הראש, מצב זה יכול להיות כרוני

חשוב לציין שאלופציה אינה מסכנת חיים, אך כמובן יכולה להשפיע על המצב הנפשי והרגשי של המטופל.

מה יכול לגרום להתפרצות המחלה?

כמו שהזכרתי מקודם, אלופציה היא מחלה אוטואימונית, כלומר מחלה בה מערכת החיסון מזהה את זקיקי השיער כאילו הן רקמות זרות ומגיבה בהתאם, תגובה זו גורמת לפגיעה ולנזק רקמתי  המתבטאת בקרחת. ההבנה מדוע מערכת החיסון מגיבה כך לרקמה תקינה לחלוטין אינה ברורה. אך במקרים רבים נראה שיש קשר למצבים נפשיים שונים, בעיקר לחץ נפשי, טראומה, מחלה קשה, וכן שינויים הורמונאליים.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

מהו הטיפול הקונבנציונאלי באלופציה?

בחלק מן המקרים תהיה צמיחה מחודשת של שיער תוך כמה שבועות באופן ספונטני. הטיפול הקונבנציונאלי הינו טיפול סימפטומטי ולכן בהרבה מקרים נראה התקרחויות חוזרות. הטיפול כולל טיפול מקומי וממוקד בקרחת על ידי הזרקת סטרואידים או על ידי השימוש במשחות וטיפות. במצבים חמורים כמו באלופציה טוטליס ניתן טיפול פנימי על ידי סטרואידים.

כיצד הרפואה הסינית יכולה לסייע במקרה של אלופציה?

ברפואה הסינית אנו מטפלים באדם האינדווידואלי ולכן קודם כל אנו מבצעים תשאול מקיף שדרכו נוכל להגיע אל שורש הבעיה ולטפל בהתאם. הטיפול נעשה על ידי דיקור של נקודות באיזור הרגליים והידיים, ולרוב גם בקרקפת באיזור הקרחות עצמן. השילוב עם צמחי מרפא סיניים הינו יעיל במיוחד, כאשר חלק מהצמחים ניתנים לשימוש חיצוני – על הקרחת עצמה, וחלק לשימוש פנימי על ידי שתיה יומיומית של הפורמולה.

טיפים לנשירת שיער ואלופציה:

  • חשוב בכל יום להזרים דם לאיזור הקרקפת על ידי עיסוי מקומי, עדיף להוריד את הראש למטה בזמן העיסוי
  • חשוב להקפיד לא לחפוף יותר מפעמיים בשבוע, וכן לא להסתרק יותר מידי
  • השימוש בקונדישינר עלול להחליש את זקיקי השיער, ולכן עדיף להשתמש במסיכה לשיער לאחר החפיפה
  • להקפיד על שתייה מרובה של מים
  • פעילות גופנית מועילה להזרמת הדם והאנרגיה בגוף

לשאלות ולפרטים נוספים לגבי הטיפול באלופציה את מוזמנת ליצור קשר – נעמי 054-5421760