רפואת נשים

האמרה שגברים ונשים הם מפלנטות שונות היא לא סתם אמרה, אלא יש בה הרבה אמת. עולם האשה הוא עולם מורכב ביותר, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. גוף האשה מורכב ממערכות שונות המשפיעות אחת על השנייה הכוללת מערכת הורמונאלית מאוד מורכבת האחראית בין היתר על מחזוריות האשה. אנו הנשים לא תמיד מודעות לתהליכים שקורים בגוף שלנו ולא לגמרי מבינות את השלכותיהם של תהליכים אלו, מהו תהליך תקין ומה יכול לסמן לנו על בעיה במערכת. אחד מתפקידי בתור מטפלת הוא לעזור לך להכיר יותר מקרוב את גופך בכדי שתוכלי לזהות אם יש חוסר איזון בגוף על מנת למנוע מחלות בעתיד.

מהי מחזוריות האשה וכיצד היא משפיעה על הפוריות?

כל אשה יודעת שפעם בחודש מגיעה הוסת, אך לא כולן מבינות מה משפיע על קבלת הוסת ומה משמעותה. לכל דבר בטבע יש מחזוריות משלה, כגון יום ולילה, עונות השנה, מעגל החיים, וכך גם גוף האשה. לכל אשה יש מחזוריות המותנית בהפרשה של הורמונים הן מהמח והן ממערכת המין עצמה. בשונה מהגבר אשר מייצר תאי זרע חדשים בכל יום, האשה נולדת עם כמות מסוימת של ביציות המשוחררות פעם בחודש בתהליך הנקרא ביוץ. במהלך החלק הראשון של המחזור החודשי השחלה משחררת ביצית אחת אשר מגיעה לבגרות מספקת, לתהליך זה נקרא ביוץ. במקביל לגדילת הזקיק גם רירית הרחם מתעבה כדי לאפשר לעובר פוטנציאלי להשתרש ברחם. בהיעדר הפריה או השתרשות הרחם משיל את הרירית בכדי להתחיל מחזור חדש, וזהו בעצם הוסת החודשית.

אז מתי מתרחש הביוץ? מועד הביוץ משתנה מאשה לאשה ולעיתים משתנה אצל אותה אשה בתקופות שונות במהלך חייה. הביוץ מתרחש לרוב כ 14 יום לפני קבלת הוסת ולכן ההנחה שכל אשה מבייצת ביום ה 14 למחזור הינה טעות נפוצה. מועד הביוץ תלוי באורך המחזוריות של אותה אשה, כך שלאשה עם מחזוריות של 28 יום, הביוץ יתרחש ביום ה 14 למחזור. לעומת זאת נשים עם מחזוריות של 34 יום מבייצות ביום ה 20 למחזור וכן הלאה. שני המצבים נחשבים לתקינים אך מעידים על מצבים שונים בגוף האשה מבחינת ההסתכלות הסינית. חשוב שכל אשה ונערה תעקוב אחרי מועד קבלת הוסת ואחר השינויים הקורים בגופה במהלך החודש.

בכדי לקרוא עוד על ביוץ לחצי כאן.

כיצד הרפואה הסינית מתייחסת לגוף האשה?

רפואה הסינית כאשר אשה מגיעה לקליניקה אנו בודקים לעומק את המצב הגניקולוגי שלה, לא משנה מהי התלונה העיקרית. מחזור האשה מספר לנו הרבה על מה שמתרחש אצלה בגוף – מה מצב הדם בגוף, מה מצב האנרגיה בגוף, והאם יש בעיה באחד מן האיברים הקשורים בפוריות האשה. ברפואת נשים אנו מתייחסים לכמה איברים עיקריים – הכבד, טחול וכליות.

הכבד, על פי הרפואה הסינית, אחראי לזרימה חלקה של מחזוריות האשה וכן אחראית על וויסות הדם בגוף, לכן יש לה קשר ישיר עם הוסת. פתלוגיות שיכולות להיות קשורות לבעיה בכבד הם – מחזור לא סדיר, תסמונת קדם ווסתי, דימומים בין ווסתיים ועוד.

הטחול הוא איבר חשוב ביותר ביצירה של דם בגוף ולכן חולשה של הטחול יכולה לגרום לחולשה של הדם. פתלוגיות הקשורות לטחול ולחסר דם הם – חולשה כללית ועייפות, וסת קצרה ודלה, אמנוריאה (היעדר וסת), בעיות שינה ועוד.

הכליות עפ”י התפיסה הסינית הם הבסיס לביצוע תהליכים בגוף, הם כמו גנרטור שבלעדיו המערכות השונות אינם יכולות לפעול כראוי. לכליות קשר הדוק עם פוריות האשה ברפואה הסינית כיוון שהיא אוגרת את החומר הבסיסי ליצירת הביצית. פתלוגיות אשר קשורות לכליות הם – קושי להיכנס להריון, בעיות באיכות הביציות, תסמונת השחלה הפוליציסטית, דימומים בין וסתיים ועוד.

באילו מצבים ניתן לטפל בעזרת הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית מטפלת במספר הפרעות ומצבים הקשורים לעולם האשה וביניהם: