שחלות פוליציסטיות PCO’S

Polycystic Ovary Syndrome

נשים רבות, בעיקר צעירות המתלוננות על מחזור לא סדיר מגלות שהן סובלות ממה שנקרא תסמונת השחלות הפוליציסטיות – PCOS Polly Cystic Ovary Syndrome.

אז מהי שחלה פוליצטית?

במצב תקין אצל האישה, מידי חודש מתרחש מה שנקרא ביוץ. הביוץ הוא התהליך הבסיסי והראשוני שצריך לקרות כדי לאפשר לאישה להיכנס להריון. תהליך הביוץ קוראת בעקבות הפרשה של הורמונים הן מבלוטת ההיפופיזה והיפותלמוס במח, והן מהשחלות עצמן. המאזן ההורמונאלי בגוף מאוד חשוב ליצירת זקיק בוגר ותקין להמשך הביוץ, ולכן כאשר נוצר חוסר איזון בין ההורמונים הללו, השחלה מתחילה לייצר הרבה זקיקים, אך אף אחת מהם לא בשלה מספיק כדי לגרום לביוץ.

אצל נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות אנו נראה באבחנת האולטרא סאונד שהשחלות גדולות יחסית- פי 1.5 עד פי 3 משחלה תקינה, והן מכילות מספר גדול של זקיקים- יותר מ10 זקיקים בקוטר של פחות מ-10 מ”מ כל אחת, המפוזרים בהיקף השחלה שמעניקים לה מראה טיפוסי של מעין ציסטות קטנות- ומכאן הגיע שם התסמונת.
מעריכים שבין 5 ל- 10% מכלל הנשים בגיל הרבייה סובלות מתסמונת זו ומהווה סיבה מובילה לקושי להיכנס להריון.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

מה הגורם לתסמונת?

לא ידוע כיום מה הגורם הישיר לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. עם זאת, ישנן עדויות רבות כי רמות גבוהות של אינסולין תורמות לעליה ביצור ההורמונים הזכריים, זאת יחד עם רקע גנטי שיכול להוביל לחוסר איזון הורמונאלי והפרעות ביוץ.

מה הם התסמינים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

מחזור לא סדיר, וסתות מועטות או העדר מוחלט של הוסת ו/או דימומים לא סדירים הינם התסמין השכיח ביותר בתסמונת זו.

אצל חלק מהנשים נמצא רמות גבוהות בדם של ההורמונים הזכריים כמו טסטוסטרון שגורמים לסימפטומים כמו שיעור יתר ואקנה. לעיתים נראה גם עודף משקל ונטייה להשמנה בעיקר במרכז הגוף, יחד עם נטייה לסכרת ותנגודת אינסולין.

כיצד מאבחנים שחלות פוליציסטיות?

האבחנה נעשית קודם כל על ידי הימצאות של מספר מהסימפטומים שהוזכרו, כאשר בראשם סימפטום של מחזור לא סדיר או היעדר מחזור.
בנוסף, בבדיקות דם נראה שיבוש בפרופיל ההורמונאלי. רמות גבוהות של ההורמון LH ביחס לא תקין לרמת הורמון ה FSH. אצל חלק מהנשים נראה גם רמות גבוהות של ההורמון הגברי – טסטוסטרון, או רמת פרולקטין גבוהה ורמות גלוקוז גבוהות. האבחנה הסופית נעשית על ידי בדיקת אולטרה סאונד שמעידה על יצירה עודפת של זקיקים לא בשלים בשחלה.

כיצד מטפלים?

הטיפול המערבי בשחלות פוליציסטיות לרוב כוללת לקיחת גלולות והורמונים סינטטיים כמו איקקלומין להגברת הביוץ וגלולות פרוגסטרון שונות.

הטיפול הסיני בשחלות פוליציסטיות יכול לשמש כטיפול בפני עצמו או לחילופין יכול לסייע ולקצר תהליכים למטופלות שכבר נמצאות בתחילתו של טיפול הורמונאלי. הטיפול יקטין משמעותית את תופעות הלוואי של ההורמונים המלאכותיים

מטרת הטיפול הינה הסדרת המחזור והשגת ביוצים תקינים תוך כדי תמיכה ושיפור הזנת הדם לרחם לשיפור סיכויי ההשתרשות. הטיפול נעשה על ידי דיקור של נקודות עפ”י אבחון מדויק של המטופלת, פורמולות של צמחי מרפא סיניים ותזונה מתאימה.

חשוב להדגיש שהטיפול בכל אישה הינה אינדיבידואלי כיוון שכל אחת בנויה אחרת ומציגה סימפטומים שונים לאותה מחלה. הרפואה הסינית מסתכלת על האדם כמכלול ולא מפרידה בין החלקים השונים בגוף, ומחפשת את החוסר איזון שנעשה כדי להשיבו בצורה הכי מהירה ומדויקת.

לשאלות ופרטים נוספים את מוזמנת ליצור קשר ולקבוע תור לטיפול.

הגעתי לנעמי בעקבות רצון לאיזון הורמונלי, שכן אני מאובחנת עם שחלות פוליציסטיות מגיל צעיר. הפסקתי ליטול גלולות לאחר נטילתן מעל ל 10 שנים ברציפות אך הווסת סרבה להגיע למשך 5 חודשים. בנוסף, מהרגע בו הפסקתי ליטול את הגלולות התחלתי לסבול מהתקפי החרדה, שיעור יתר, אקנה, עליה במשקל ובעיות עיכול ועוד.

בעקבות כך הגעתי לנעמי אשר טיפלה בי באמצעות דיקור צמחי מרפא. תוך כשבוע הגיעה ווסת באופן טבעי, מאז החלה להגיע במחזוריות סדירה, דבר שמעולם לא היה לי. בנוסף חשתי שיפור משמעותי בסימפטומים הוספים והרגשתי רגועה יותר.

לאחר מספר מחזורים בודדים ברוך ה' נקלטתי להריון טבעי, ללא שום התערבות רפואית. מעבר למקצועיות הרבה של נעמי, היא פשוט אנושית ואכפתית, מתעניינת מתוך מקום אמיתי של רצון לעזור ולתמוך, יש לה לב ענק וחיוך שמרגיע. אני מודה לה על שהיתה השליחה שלי לראות ישועות הקב"ה וממליצה באהבה גדולה לכל מי שרוצה לראות תוצאות ולהנות גם מהתהליך עם תמיכה אדירה.

תודה!