אנדומטריוזיס

הרירית שמרפדת את חלל הרחם נקראת אנדומטריום. אנדומטריוזיס מתרחש כשיש גדילה של רקמת הרחם מחוץ לרחם, במקומות אחרים בגוף.

האזורים הנפוצים ביותר לגדילה של רקמה זו מחוץ לרחם הם אברי האגן, אך לעתים הם גם מתפשטים לאיברים נוספים שנמצאים בקרבה אנטומית לאברי הרבייה כגון: שלפוחית השתן, והמעי הגס. לעיתים נדירות, ניתן למצוא רקמה מרירית הרחם אפילו במקומות מרוחקים מהאגן, כגון הסרעפת הריאות או המוח.

רקמת רירית הרחם (האנדומטריום) מגיבה לשינויים ההורמונאליים, שמתרחשים במהלך המחזור החודשי. לדוגמא, כאשר יש דימום וסתי, גם רקמת האנדומטריום שנמצאת מחוץ לרחם מגיבה לשינויים ההורמונאליים הללו, ויכולים להיות דימומים מאזורים שונים בגוף. רירית זו גורמת לשרשרת אירועים הגורמים לדלקת מקומית, להפעלה של המערכת החיסונית ולהפרשת יתר של חומרי דלקת אשר גורמים לכאב ומובילים לעתים להיווצרות רקמה צלקתית.

מדוע מתפתחת אנדומטריוזיס?

לא ידוע למה רק נשים מסוימות מפתחות נגעים של אנדומטריוזיס ומדוע רק חלקן לוקות בתסמינים קשים. קיימות תיאוריות רבות בנוגע למנגנונים שאחראים ליצירת רירית זו המתפתחת מחוץ לרחם . ידוע שישנו קשר גנטי, וכן ידוע שלהפעלת המערכת החיסונית משקל רב בהתפתחות המחלה. ישנם מצבי אנדומטריוזיס שונים ולכן קיימים מספר מנגנונים שונים ליצירת אנדומטריוזיס.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

מהם הסימפטומים?

שיעור גבוה מבין הנשים המאובחנות כסובלות מאנדומטריוזיס מופנות להערכה רק לאחר סבל רב או רק לאחר התפתחות ציסטה אנדומטריאלית גדולה. נשים רבות הסובלות מתסמינים אופייניים מופנות להערכה רק לאחר כישלונות חוזרים של טיפולי פריון.

אנדומטריוזיס עלולה לגרום למגוון נרחב של תסמינים, אך התסמינים האופייניים הם:

הסימפטום הכי נפוץ הוא כאב חזק מאוד, במיוחד בזמן קבלת הוסת. הכאב יכול להופיע ככאבי גב קשים, כאבי בטן עוויתיים, כאבים עזים באגן או בבטן התחתונה, כאבים בזמן קיום יחסי מין, בייחוד בעת חדירה עמוקה. בנוסף נראה דימום מוגבר במהלך הווסת, יכול להופיע גם דימום מפי הטבעת בעת הווסת, בחילות הקאות ותחושת עילפון במהלך הווסת, הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, כאבים בזמן יציאה, שלשולים המופיעים בעיקר במהלך הוסת.
כאבים או דחיפות במתן שתן, בעיקר בזמן המחזור החודשי, וקושי להרות.

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

החשד כי ייתכן שאישה סובלת מאנדומטריוזיס מתבססת בד”כ על אחד או יותר מהתסמינים האופייניים שתוארו למעלה. נשים עם סיפור משפחתי של אנדומטריוזיס זקוקות להערכה מוקדמת ומעקב. פנייה לרופא הנשים בשלב מוקדם עשויה לאפשר אבחנה מוקדמת.

בשלב הראשון, יתבסס החשד על תלונות האישה ועל מציאת כאב או רגישות באזורים אופייניים בעת הבדיקה הגינקולוגית של האגן.

בשלב השני, הרופא יבצע בדיקת אולטראסאונד, כדי לאתר ציסטות בעלות מראה אופייני (“עכור”) בשחלות. במקרים רבים לא ניתן לזהות מוקדים בבדיקה זו ולכן העדר ממצאים אינו שולל נוכחות אנדומטריוזיס. בשלב הבא, ניתן להגיע לאבחנה ודאית של המחלה ע”י דגימה ישירה של הנגעים החשודים על ידי לפרוסקופיה ושליחתם למעבדה לבדיקה פתולוגית.

כיצד מטפלים?

אין כיום ברפואה המערבית טיפול שמרפא לחלוטין את המחלה, אך ישנם טיפולים תרופתיים וניתוחיים המקלים על התסמינים ומשפרים את הסיכוי להרות. הטיפול נקבע על פי סוג וחומרת התסמינים, גיל האישה ונכונות האישה לעבור ניתוח.

כאשר התסמין העיקרי הוא כאב, לפני ובמהלך המחזור החודשי, הטיפול העיקרי הדרוש הוא טיפול בתרופות נוגדות כאב. טיפול נוסף הינו טיפול ממושך ורציף בגלולות למניעת הריון. גלולות אלו מדכאות את הגירוי ההורמונאלי לרקמת האנדומטריוזיס ומפחיתות את הדימום בנגעים שמחוץ לרחם במהלך המחזור החודשי. טיפול זה, וטיפולים הורמונאליים אחרים שנועדו לדכא את מחזורי הביוץ, מטרתם להקטין את גודל הנגעים ולאפשר החלמה של אזורי הדלקת באזור שמסביבם. טיפול זה הינו מתמשך ולאחר הפסקתו התסמינים יישנו.

במקרים שהתסמינים קשים יותר הטיפול נעשה ע”י הסרת נגעי האנדומטריוזיס בניתוח לפרוסקופי. נראה שבמיוחד עבור נשים המעוניינות לשפר את יכולתן להרות, הטיפול הניתוחי עדיף על הטיפול התרופתי, שכמעט תמיד פועל דווקא למנוע את הביוץ ואת הסיכוי להרות.

כפי שצוין לעיל, כל הטיפולים הקיימים מציעים הקלה של התסמינים במקרים רבים רק באופן זמני, ואינם נותנים ריפוי מלא של הבעיה. אחרי כל אחד מהטיפולים שתוארו לעיל אנדומטריוזיס נוטה לחזור ולהופיע שנית.

מהי הטיפול ברפואה הסינית?

החכמים הסינים אמרו – “היכן שיש כאב יש סטגנציה (תקיעות) – היכן שיש סטגנציה (תקיעות) יש כאב”. כלומר, כאשר אין תנועה חופשית בגוף של אנרגיה או של דם, אנו נחוש בכאב, שזהו הסימפטום העיקרי באנדומטריוזיס.

ישנם שני סוגי תקיעות עיקריים במחלה זו והם “תקיעות של אנרגיה (צ’י)” שמתוארת ככאב יחסית קל ומפושט, ותקיעות של דם שיגרום לכאב עז ונקודתי יותר .תפקיד המטפל הוא למצוא את המקור לאותה תקיעות ובכך לפתור את הבעיה מהשורש. הטיפול נעשה על ידי דיקור, צמחים שמניעים אנרגיה ודם בגוף, ותזונה מתאימה.

לשאלות ופרטים נוספים את מוזמנת ליצור קשר ולקבוע תור לטיפול.