פריון

אחד הנושאים בהם אני מטפלת רבות בקליניקה הוא נושא של פריון. כל אשה במהלך החיים העובריים שלה מייצרת מליוני זקיקים אשר מאוחסים בשחלות. אותם זקיקים קטנים מהווים את פוטנציאל הענקת החיים של כל אחת ואחת מאיתנו. כאשר נערה מגיעה לגיל הפוריות בכל חודש אחד מתוך הזקיקים הללו מגיע לבשלות ופורץ מהשחלה בתהליך הנקרא ביוץ.

היכולת להעניק חיים היא חלק מטבע האשה, כולנו רוצות לממש את הפוטנציאל הטמון בנו. לחלקינו המסע הזה אינו פשוט, ואנו נתקלים במוקשים בדרך. כ 15% מהזוגות נתקלים בקשיים להיכנס להריון, כאשר בחלק מן המקרים הקושי מיוחס לאשה, בחלקו לגבר, וחלק מיוחסים לשילוב גורמים.

איפה יכול להיות הקושי בהתעברות?

קושי בהתעברות יכול להתרחש בכל אחד מהשלבים המובילים להריון תקין ובריא:

– בעיה הקשורה בביוץ – אי ביוץ, ביוצים לא סדירים (כגון בשחלות פולציסטיות) או איכות ביציות ירודה

– בעיה הקשורה במפגש זרע ביצית – במצב זה נכנסים גם גורמים זכריים כגון איכות תפקוד הזרע. אצל האשה הפרשות לא תקינות, אנדומטריוזיס וגורמים מכאניים יכולים גם להוות כאן קושי.

– בעיה בהשתרשות – מדובר במצב בו השלבים הקודמים צלחו- היה ביוץ וכן מפגש זרע ביצית, אך הבלסטוציסט אינו מצליח להשתרש ברחם כאוי. הגורמים לכך יכולים להיות בעיה בזרימת הדם לרחם, רירית רחם דקה, אנדומטריוזיס ועוד.

– קושי בהחזקת עובר – מצב של הפלות יכול לנבוע מגורמים רבים ביניהם פגמים כרומוזומאליים, קרישיות יתר, חוסר איזון הורמונאלי, בעיות מכאניים של הרחם ולעיתים הסיבה אינה ידועה.

כיצד הרפואה הסינית עוזרת בבעיות פריון?

כאשר מגיעה אלי מטופלת המתקשה להיכנס להריון, הן אם היא כבר התחילה לעבור טיפולי פוריות קונבנציונאליים והן אם לא, אני עושה תשאול מקיף בכדי לאתר היכן הקושי ואילו מערכות מעורבות. הטיפול הוא שונה ממטופל למטופל ומותאם בצורה ספציפית, כאשר אני משתמשת בטכניקות דיקור שונות וצמחי מרפא בכדי להשיב את הגוף לאיזון. במקרים שיש קושי בהתעברות בגלל בעיות פריון אצל הגבר, חשוב שגם הבעל יגיע לטיפול.

האם זה בסדר לשלב טיפול ברפואה סינית במקביל לטיפולי פוריות?

אצל אשה שעוברת טיפולי פוריות באמצעות הורמונים, הזרעות או הפריה חוץ גופית, טיפולי הדיקור יהוו תמיכה בתהליך הקונבנציונאלי שהמטופלת עוברת. נתחשב בהורמונים השונים שהיא נוטלת, ובתזמון הטיפול במיוחד אם היא עוברת הזרעות או IVF. בנוסף, ברפואה הסינית אנו תמיד מסתכלים על האדם השלם, על הצד הפיזי אבל גם על הצד הנפשי. זוג שמנסה להרות למשך תקופה ארוכה עובר הרבה טלטלות, ולכן כמובן שהטיפול יתייחס גם לאספקט הנפשי.

ישנם מחקרים רבים שנעשו בבתי חולים בכל העולם בנושא האינטגרציה של דיקור וצמחי מרפא במהלך טיפולי פוריות. חוקרים מאוניברסיטת תל אביב וביה”ח איכילוב מצאו כי שיעור ההצלחה בטיפולי פוריות עולה משמעותית בשילוב דיקור סיני ונטילת צמחי מרפא. הטיפול ברפואה הסינית משפר את מחזור הביוץ, מגביר את זרימת הדם לרחם ומשרה רוגע על המטופלת, מה שמשפר את התנאים לביצוע ההפריה, לקליטת העובר ולגדילתו.