מהי רפואה סינית

הרפואה הסינית קיימת כחמשת אלפים שנה, והיא מורכבת ממגוון שיטות טיפול, ביניהם: דיקור, צמחי מרפא, תזונה, טווינא, טאי צ’י, צ’י גונג ושינוי אורח חיים.

הרפואה הסינית מתבססת על כך שהאדם הוא חלק בלתי נפרד מהטבע ושהאדם מקיים יחסי גומלין עם סביבתו. הרפואה הסינית רואה את האדם כשלם, כלומר ישנו קשר הדוק בין העולם הרגשי של האדם לעולם הפיזי, ולכן הטיפול תמיד יעבוד על כמה מישורים.

בתקופת סין העתיקה, האדם היה מטופל לאורך כל השנה ולא רק בזמן מחלה, כדי להימנע מלהגיע אל מצב של חולי. הרופא הסיני היה מלמד את מטופליו כיצד לחיות נכון וכיצד לשמור על איזון לאורך כל השנה. העיקרון הטיפולי ברפואה הסינית הוא להחזיר את האדם למסלולו הנכון על מנת שיוכל להמשיך ולהתנהל באופן טבעי בחייו.

הטיפול ברפואה הסינית מורכב מכמה שלבים:

תשאול ואבחון על פי הרפואה הסינית – אבחון נעשה לאחר איסוף של אינפורמציה מהמטופל על ידי תשאול מקיף של המטופל, לקיחת דופק והסתכלות על הלשון. ברפואה הסינית, רואים בלשון מפה של הגוף ועל ידי הסתכלות בצבע, צורה וחיפוי ניתן לראות אילו איברים מעורבים בחוסר איזון הקיים בגוף. גם הדופק משמש ככלי אבחוני חשוב מאוד כאשר אנו מסתכלים על מהירות ואיכות הדופק תוך כדי העמקה במצב האיברים השונים בגוף.

טיפול – לאחר אסיפת הסימנים ואבחון מסודר על פי הרפואה הסינית, המטפל מחליט על אסטרטגית טיפול כאשר הכלים שבו הוא ישתמש הם דיקור, צמחי מרפא, שיאצו או טווינא, שינוי תזונה ואורח חיים.

חשוב לציין שהרפואה הסינית אינה מטפלת ב”מחלה” אלא באדם האינדווידואלי- בחוסר איזון הפרטי של המטופל. לכן כאשר כמה מטופלים מגיעים לקליניקה עם אותה מחלה כביכול, נראה שלרוב יינתן אבחון שונה לכל אחד ויותאם להם אסטרטגיות טיפול שונות.

היופי ברפואה הסינית היא שהמטפל לא בא לעשות למטופל תיקון מבחוץ כמו ברפואה הקונבנציונאלית, אלא המטפל עוזר למטופל לעשות את התיקון מבפנים, ולכן חשוב שהמטופל יהיה שותף לכל השינויים כדי להביא לרפואה שלימה.