מסטיטיס – דלקת ברקמת השד

להיות אמא טרייה זה דבר שמביא אושר גדול, אך כמו כל דבר חדש הוא מלווה בקשיים רבים. לחלק מהאימהות תקופת ההנקה היא לא פשוטה כלל, זהו תהליך שהוא לעיטים מלווה בכאב ואי נעימות, לפעמים יש קושי במציאת תנוחה מתאימה להנקה ובמקרים מסוימים זה יכול להוביל למסטיטיס.

מסטיטיס הינה דלקת ברקמת השד המתבטאת בכאב, אדמומיות, חום ונפיחות בשד. לעתים ישנה תחושה כללית רעה הדומה לשפעת, צמרמורות וחום גבוה.

מה גורם לדלקת ברקמת השד?

מסטיטיס שכיחה בעיקר במהלך תקופת ההנקה, ויותר שכיחה אצל אמהות טריות. במקרה של הנקה לא נכונה השד יכול להיפצע ויכולים להיווצר סדקים וחריצים בפטמה, אשר דרכם יכולים לעבור חיידקים מחלל הפה של היילוד הגורמים לדלקת. השילוב של גודש וסתימה של תעלות החלב האופייניים להנקה מעודדים אף הם את התפתחות הדלקת. בנוסף ישנם גורמי סיכון נוספים להתפתחות הדלקת- הנקה בתנוחה קבועה, חזיות לוחצות המפריעות לזרימת החלב, ונטייה לדלקות כאלו בעבר.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

כיצד ניתן לטפל במסטיטיס?

בשלבים הראשונים לפעמים מספיק להיפגש עם יועצת הנקה שיכולה לעזור ולאבחן את הקושי בהנקה, הנקה נכונה הרבה מאוד פעמים יכולה לפתור את הבעיה. ישנם מקרים בהם שיפור מצב ההנקה אינה מספיקה בכדי לטפל בבעיה והטיפול הקונבנציונאלי כולל מתן של תרופות משככות כאב ומפחיתות דלקת, ולעיטים יינתן אנטיביוטיקה.

כיצד הרפואה הסינית יכולה לעזור?

לרפואה הסינית יש יכולת לעזור במקרים של מסטיטיס הן על ידי דיקור בנקודות המשפיעות על השדיים, והן על ידי צמחים נוגדי דלקת. ברוב המקרים נראה שיפור מיידי במצב הדלקת, כאשר מומלץ להיוועץ עם יועצת הנקה במקביל לטיפול ברפואה הסינית.

כיצד הרפואה הסינית יכולה לעזור?

טיפים שיכולים להקל במצב של מסטיטיס:

– הנקה – חשוב להמשיך להניק למרות הכאב, ההנקה פותחת את זרימת החלב בבלוטות ויכולה לשחרר את הדלקת. ניתן לסחוט מעט חלב לפני ההנקה בכדי להקל על ההנקה.

– קומפרסים ועיסוי – ניתן לעשות קומפרסים חמים ולעסות את האזור לפני כל הנקה, דבר זה יכול לעזור לפתוח את בלוטות החלב.

– שתיה מרובה ומנוחה