דכאון לאחר לידה

Postpartum Depression

כל דבר טוב בעולם מלווה בהמון קשיים, גם כשמדובר על פלא הבריאה. אמהות היא אחת הדברים המשמחים והמרגשים ביותר, אך לעיטים קרובות נראה שהתפקיד החדש הזה בחיים מלווה גם כן בהמון קשיים. הרבה פעמים בימים הראשונים שלאחר הלידה אנו מוצפות בכל כך הרבה רגשות- אנחנו עוברות משמחה והתרגשות לעצב וחרדה הלוך ושוב.

זה טבעי מאוד לחוות רגישות יתר לאחר הלידה וירידה במצב הרוח, אז מתי זה הופך להיות בעיה?

מה זה דיכאון אחרי לידה?

חשוב מאוד להבדיל בין שני מצבים נפוצים המתרחשים לאחר הלידה. הראשון נקרא “Baby Blues”, ובעברית דכדוך, והשני הוא “דיכאון אחרי לידה”.

כ 80% מהיולדות חוות תופעות של דכדוך, מצב זה לרוב חולף לבד ללא טיפול. הדכדוך מתאפיין בשינויים חדים במצב הרוח, רגישות ופגיעות עם נטייה לבכי, תחושות של עצב, מועקה, חרדה, דאגנות יתר, ולעיתים תחושת בדידות קשה. תופעות אלו מתחילים בדרך כלל מהיום השלישי לאחר הלידה ונחלשים ביום העשירי, אך יכולים להימשך כמה שבועות.

בניגוד למה שקורה בדיכאון שלאחר לידה, במצב של הבייבי בלוז אין פגיעה משמעותית בתפקוד האם.

דיכאון לאחר לידה הוא דיכאון לכל דבר, אשר מופיע בתקופה שלאחר הלידה. במצב זה של דיכאון האם אינה מתפקדת כראוי ולרוב לא מסוגלת לטפל בתינוק. דיכאון לאחר לידה לרוב מתחיל בחודש הראשון שלאחר הלידה ולעיטים נמשכת שלושה חודשים ואפילו שנה אחרי הלידה. מצב זה הוא יחסית נפוץ בקרב היולדות, אחת מכל 8 נשים סובלות מדיכאון שלאחר לידה.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

כיצד מאבחנים דיכאון לאחר לידה?

לפי מדריך האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (DSM) ניתן לקבוע אבחנה של דיכאון כאשר יתקיימו אחד משני התסמינים הראשונים, ועוד ארבעה תסמינים מתוך הרשימה- סה”כ חמישה, למשך שבועיים לפחות:

מצב רוח ירוד, במשך רוב שעות היום, כמעט כל יום.

איבוד יכולת ההנאה והעניין ברוב התחומים, כמעט כל יום.

ירידה ניכרת, לא מתוכננת, במשקל ובתאבון.

קושי ניכר להירדם או לישון.

ירידה ניכרת בפעלתנות, או עלייה בה.

מחשבות על התאבדות.

עייפות וחוסר אנרגיה.

הרגשה קשה של חוסר ערך עצמי, או אשמה.

חוסר יכולת לחשוב, להתרכז להחליט החלטות, כמעט כל יום.

כיצד נגרם דיכאון לאחר לידה?

בעבר טענו הרפואה והפסיכיאטריה שהשינויים ההורמונאליים החדים שמתחוללים באשה במעברים בין הריון, לידה והנקה הם הסיבה העיקרית להופעת תסמונות זו. אם כך, אז למה אנו לא חוות דיכאון בתקופות נוספות בחיינו שבהן אנו חשופות לשינויים חדים בפרופיל ההורמונאלי – למשל בגיל ההתבגרות עם הופעת המחזור, או בגיל המעבר?

כיום מבינים יותר את התופעות הפסיכוסוציאלים של הלידה והאימהות. אשה לאחר הלידה ובתקופת ההנקה נדרשת להסתגל למציאות חדשה השונה באופן קיצוני מתקופות אחרות בחייה. לפתע, היא צריכה לוותר על חייה האוטונומיים ולפנות זמן לעוד יצור חדש הזקוק לה בכל רגע ורגע.

כיצד יכולה לסייע הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית רואה קשר ישיר בין המצב הפיזיולוגי לבין המצב הרגשי בגוף ולכן מטפלת בשני האספקטים יחדיו. במקרה שלנו אפשר לראות קשר ברור בין השינויים הפיזיולוגים הרבים המתרחשים בגוף האשה לאחר הלידה, לשינויים החדים במצב הרגשי.

אשה בזמן הלידה מאבדת המון דם, היא מניקה יומם ולילה, ישנה פחות שעות- דבר המביא לחולשה מאוד רצינית.

ברפואה הסינית במצבים של דיכאון אנו מתייחסים הרבה פעמים ל”לב”. הלב ברפואה הסינית אחראי על המצב הרגשי, והוא אחראי על התודעה שלנו. כמו כן, בדומה להשפעתו הפיזיולוגית, ללב יש קשר מאוד חזק למצב הדם בגוף.

בזמן הלידה, אשה מאבדת המון דם, דבר המוביל למצב שנקרא “חסר דם”. את החסר דם הזה אנו יכולים לראות גם כן הרבה פעמים בבדיקות מעבדה, כאשר אשה לאחר הלידה נמצאת באנמיה קשה. כשהלב לא מקבל את אספקת הדם שהוא צריך, הוא הופך ללא שקט. זה יכול להתבטאות באי שקט נפשי, דיכאון, חרדה, אינסומניה, עייפות ועוד.

כיצד אוכל למנוע דיכאון אחרי לידה?

מצב של דיכאון אחרי לידה יכול להימנע כאשר עוזרים לאשה לפני הלידה להגיע מוכנה לתקופה הלא כ”כ פשוטה שקיימת לאחר הלידה. מאוד חשוב שתהיה ליולדת סביבה תומכת בתקופה זו.

לתזונה עשירה ומאוזנת תפקיד חשוב במניעה וטיפול במצב זה. טוב להרבות במאכלים העשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3 – כגון דגים, שמן פשתן ובשר. גם קבוצת הויטמינים מסוג B הם חשובים מאוד לתפקוד הקוגניטיבי, במיוחד B6 ו B12. המזונות העשירים בויטמינים B הם: בשר, דגים, אספרגוס, ברוקולי, בטטות, אפונה, נבט חיטה, חומוס, עדשים ושעועית שחורה.