כבד שומני בראיה הסינית

טיפול בכבד שומני

מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי. רובם כלל לא מרגישים בקיומה של המחלה וניתן לזהות את קיומה רק בבדיקת אולטרה סאונד ובבדיקות מעבדה. מחלת כבד שומני מוגדרת כמצב שבו שומן, בעיקר סוג השומן הקרוי טריגליצרידים מהווה יותר מ5% ממשקל הכבד.

הכבד בראייה הסינית

איבר הכבד ברפואה הסינית הינו איבר חשוב ביותר האחראי על תהליכים חשובים בגוף, ואף מכנים אותו ה”גנרל”. תפקידו כגנרל מחייב אותו לפעול באחריות רבה ולוודא ששאר האיברים פועלים בצורה תקינה, ולכן חשוב מאוד שהכבד יהיה כמה שיותר במצב מאוזן . הכבד אחראי על זרימה חלקה של אנרגיה בגוף, כלומר הוא בעצם זה שמאפשר לאיברים האחרים לעשות את תפקידם כראוי. כאשר הכבד אינו נמצא באיזון אנו נראה פגיעה בזרימת האנרגיה בגוף, מה שיכול לתקוע תהליכים ולגרום לעומס במערכת כולה. תפקוד נוסף של הכבד הינו אחריותו בפיזור הדם אל האיברים השונים בזמן המתאים. הגנרל צריך להיות אחראי שכל חלק בגוף ניזון בכדי שיוכל לתפקד כראוי. לדוגמא, כאשר אדם אוכל ארוחה, הכבד צריך לדאוג לשלוח יותר דם אל מערכת העיכול בכדי לעכל את המזון.

מצב של כבד שומני בראייה הסינית היא לרוב מצב שאנו מכנים אותו תקיעות של  QI (אנרגיה), דם והצטברות של “לחות” באיבר הכבד. לחות בגוף דומה מאוד לאקלים הלח שאנו מכירים, יש לו איכות דביקה ומכבידה  כאשר בגוף היא מתבטאת בין היתר בכולסטורול או טריגליצרידים גבוהים.

מצב של כבד שומני יכול לנבוע מגורמים רבים, החל מתזונה שומנית וחמה כמו אלכוהול ומזון שומני, וכלה במתח נפשי וכעס מופנם. ברפואה הסינית לכל איבר יש רגש המשפיע עליו, כאשר הכבד קשור לכעס ומתח נפשי. כאשר אדם מפנים את כעסו ולא נותן לו ביטוי דבר זה יכול להשפיע על תפקודו של הכבד בזרימת האנרגיה בגוף, ועל ידי כך ליצור תקיעות ועומס.

הטיפול בכבד שומני ברפואה הסינית עובד על הזרמה של אנרגיה, דם וסילוק לחות. למטפל הסיני כלים רבים לטיפול כאשר במקרה של כבד שומני לרוב נדקור נקודות ברגליים וידיים שיכולות להשפיע על איבר הכבד, וכמובן על ידי השימוש בצמחי מרפא.

צמחים לטיפול בכבד שומני:

ישנם מספר צמחים סיניים שיכולים לטפל בכבד שומני, ביניהם הצמח YIN CHEN HAO, צמח לענה קפילריס. צמח זה הוא צמח מריר ומעט קריר באנרגטיקה שלו,  הוא מטהר חום ולחות מהכבד, כאשר מבחינה מערבית הוא מעודד ייצור תאים חדשים של הכבד, מוריד רמות כולסטורול, ומטפל גם במחלה נגיפית של הכבד.

עוד צמח שיכול לטפל במצב כזה הינו SHAN ZHA- פרי העוזרר. העוזרר הוא פרי חמוץ ומעט חמים. הוא עוזר בפירוק ועיכול של שומנים, פותח חסימות של כלי דם, מוריד רמות טריגליצרידים ולחץ דם. העוזרר הוא פרי מושלם בשביל אנשים שיש להם קושי בעיכול בשר ומזון שומני, אנשים ובעיות לבביות, וכבד שומני.

הטיפול ברפואה הסינית כמובן תלוי בשיתוף הפעולה של המטופל כאשר שינויים בתזונה ואורח חיים יכולים להועיל לתוצאות הטיפול. חשוב להפחית במזון שומני, מטוגן, חריף, אלכוהול, ולהקפיד על פעילות גופנית.

מזונות יעילים לטיפול בכבד שומני עפ”י הראייה הסינית:

  • דגנים – אמרנט, שיבולת שועל, שיפון
  • קטניות – שעועית מש, שעועית לימה, עדשים. ניתן גם להנביט ולאכול חי
  • ירקות – עלים ירוקים, אספרגוס, סלרי, קולורבי, פטריות, גזר, דייקון
  • פירות – ענבים (אפשר גם במיץ סחוט), אשכולית, שזיף
  • זרעים ואגוזים – זרעי פשתן וצ’יה, אגוזי מלך

ישנם נקודות שבקליניקה מטפל דוקר אותם, אך גם המטופל יכול ללחוץ עליהם כדי להשפיע על הכבד. אחד הנקודות השימושיות ביותר לוויסות הכבד הינו הנקודה השלישית על מרידיאן הכבד הקרויה LIV3. הנקודה נמצאת בכף הרגל, בין האצבע הראשונה והשנייה, בגובה העצם הבולטת של הבוהן. ניתן ללחוץ על הנקודה למשך כמה דקות, כמה פעמים ביום. ניתן ללחוץ על הנקודה בשני כפות הרגליים במקביל.

נכתב ע”י- נעמי דרור, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית ומרצה במכללת מעיינות- מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה