תסמונת רנו – ואזוספאזם של הפטמה

תסמונת רנו הינו מצב בו יש כיווץ יתר של כלי הדם בפריפריה (קצוות הגוף) בד”כ בעקבות חשיפה לקור או מתח נפשי. התסמונת מתבטאת בעיקר באצבעות הידיים ורגליים כאשר קצות האצבעות משנים צבעם לאדום-כחול המלווה בתחושת נימול או כאב. התסמונת נפוצה יותר בקרב נשים, בגילאי 15-30.

מהם תסמיני רנו?

אחד מסימני ההיכר של מחלה זאת הוא שינויי הגוונים של עור האצבעות והבהונות במהלך התקף, תחילה לצבע לבן, אחר כך צבע כחול ולבסוף צבע אדום . לא כל האנשים חווים את כל הגוונים הללו ובאותו סדר.

עיקר הסימנים והתסמינים של מחלת רנו מופיעים באצבעות הידיים ולפעמים גם בבהונות הרגליים. לעיתים רחוקות הוא יכול להתבטא גם בחלקי גוף אחרים כולל אף, אוזניים, שפתיים ופטמות. הסימנים והתסמינים כוללים תחושת קור באצבעות ובבהונות, שינויי גוון של העור האצבעות והבהונות, תחושת נימול ו/או הירדמות, תחושת כאב חריפה עם הכיווץ של כלי הדם ועם ההרפיה וחידוש זרם הדם. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול פריחה עורית זמנית ובמצבים קשים גם כיבים כואבים במיוחד בקצות האצבעות.

אשמח ליעץ ולענות על כל התלבטות או שאלה בנושא , ניתן לפנות אלי ישירות בווטסאפ ואחזור בהקדם (לחץ כאן)

תסמונת רנו בהנקה

תסמונת רנו כאמור באה לידי ביטוי בפריפריה, ולכן עלולה לבוא לידי ביטוי בפטמות אצל נשים מניקות. בהקשר הרלוונטי להנקה התופעה מתבטאת בכאב עז בזמן ההנקה או מיד אחריה ויכולה להמשך גם מספר דקות, עד לחזרת הדם לאזור. קצה הפטמה נראה לבן ונוקשה ולאחר כמה דקות הצבע עלול להתחלף בהדרגה לכחול.

מה גורם לתמונת רנו?

הגורם להתפתחות המחלה אינו ברור לחלוטין אך לדעת מומחים בתחום מדובר בליקוי במרכזי השליטה העצביים על כלי הדם הפריפריים, הגורמים להתכווצות לא תקינה של כלי דם בתגובה לקור ולפעמים גם בתגובה למתח נפשי.

תסמונת רנו יכולה להיות משנית למחלה אחרת או ראשונית ולעמוד בזכות עצמה. גורמי סיכון לרנו משנית כוללים מחלות האוטואימוניות, מחלות כלי דם, מחלות דם, חשיפה לכלי עבודה המייצרים ויברציות, ביצוע פעולות חוזרות ונשנות הגורמות לעומסים חוזרים ונשנים על האצבעות והבהונות (כגון: הקלדה), שברים ופציעות בכפות ידיים ובכפות רגליים, טיפולים תרופתיים מסוימים, עישון, צריכת סמים וכימיקליים רעילים ועוד.

כיצד הרפואה הסינית יכולה לסייע?

דיקור וצמחי מרפא יעילים מאוד לטיפול בתסמונת רנו. הטיפול יתמקד לרוב בהזרמה של דם ואנרגיה לפריפריה, ולעיתים נשתמש ב’מוקסה’ בכדי לחמם אזורים מסוימים בגוף. בטיפול בנשים מניקות מומלץ להגיע בהקדם בכדי שהתופעה לא תפגע ביכולת ההנקה.

טיפים:

– עיסוי של האיזור הפגוע – בהנקה ניתן לעסות את השד לפני הנקה

– פעילות גופנית – מזרימה את הדם לפריפריה

– חימום האיזור על ידי קומפרסים חמים, ניתן להניח את הידיים/רגליים בגיגית עם מים חמים

– בהנקה – לדאוג שאת יושבת בתנוחה נוחה שלא מאמצת את הגוף, ולשבת בחדר חם ונעים